שיקום בצל הקורונה

ילדי אלי״ן חייבים להמשיך בשיקום

ילדה

תרומתך, תעשה את ההבדל!

תרמו עכשיו!

וירוס
Necessity is the mother of innovation
Necessity is the mother of innovation
Necessity is the mother of innovation
Necessity is the mother of innovation
ההכרח הוא אבי כל חדשנות

מספר חולי ה- COVID-19 ממשיך לעלות מדי יום, וכ- 2.3 מיליון בני-אדם נדבקו עד כה. מספר מקרי המוות עומד על 160,000 בני-אדם. מערכות הבריאות המודרניות הטובות בעולם מתקשות להתמודד…
בבית החולים אלי”ן אנו נוכחים לגלות שיש לנו יכולת הסתגלות והתאמה מהירה למצב החדש. זאת בזכות החשיבה החדשנית שלנו, המאפשרת לנו למקסם את מספר הטיפולים ומספר הילדים שיקבלו טיפול, תוך שמירה (ללא פשרות) והגנה עליהם ועל הצוות המטפל. כפי שנאמר, “ההכרח הוא אב החדשנות.”

צוות הפיקוח וההדרכה של פיקוד העורף והיחידה למניעת זיהומים במשרד הבריאות הגיעו לאחרונה לביקורת באלי”ן והתרשמו מאד מהיעילות, החשיבה והתכנון המקדים, כמו גם היישום הדקדקני והפרוטוקולים המפורטים של בית החולים. “ביקרנו במתקנים רבים בשבועות האחרונים ומעולם לא ראינו דבר כזה”, אמר קצין הרפואה שהוביל את המשלחת.

 

עדין רב הנסתר על הגלוי באשר לאופן בו COVID-19 משפיע על ילדים בריאים, אך קיימת הסכמה רחבה כי בכל הנוגע לילדים עם מערכת חיסון חלשה או כאלה הסובלים מבעיות בדרכי הנשימה או ממחלות כרוניות, כמו אלו המטופלים מדי יום באלי”ן – הדבקה מהווה סכנת חיים מוחשית.

 

אנו מחויבים לעשות כל שביכולתנו כדי להגן על ילדי בית חולים אלי”ן מלהפוך לחלק מהסטטיסטיקה.

 

בכתבות המופיעות באתר זה, אתם מוזמנים לקרוא ולהתרשם כיצד משפיע משבר הקורונה על בית החולים ומה הצעדים שנקטנו כדי לצמצם את המשבר, ביניהם השקת מערך טיפולי שיקום מרחוק כך שילדים עם מוגבלות יוכלו להשתקם בעודם בטוחים בביתם.

 

השנים הרבות שהשקענו בפיתוח צוות, שיפור תשתיות ושכלול פרוטוקולים – כל אלו הועמדו למבחן בשבועות האחרונים, ואנו גאים בכך שהצלחנו ואף התעלינו מעל האתגרים של המשבר:
בעוד בעולם קיים מחסור במכונות הנשמה, עלות מסכות רפואיות וציוד מיגון עלו במאות אחוזים, ומשלוחי האספקה מתעכבים יותר ויותר – מחלקת הרכש המיומנת שלנו הצליחה לספק את הסחורה… נדרשו לכך מיומנויות משא ומתן על מחירים, ופנייה לכל ארגון או משאב אפשרי- בין אם למשרד הבריאות או ארגונים מקומיים ובינלאומיים שונים. אנחנו בודקים כל העת את המלאי שלנו ודואגים להבטיח שאף פריט לא יבוזבז.

 

הצוותים הרפואיים והסיעודיים המיומנים שלנו פעלו במהירות לפיתוח מערך פרוטוקולים חדשים למניעת הידבקות והתפשטות COVID-19 באלי”ן, וההנהלה קיבלה את ההחלטה הנועזת להעתיק את כל המחלקה לשיקום נשימתי, שממוקמת בקומה השלישית, לתוך מתחם מונשמים מאוחד מבודד מכלל בית החולים, שנבנה בקומה השנייה.

 

המומחיות של הצוות הטכני של אלי”ן הוכיחה את עצמה כאשר התמודדנו ביעילות עם הדחיפות של בית החולים בהתקנת מערכת ניטור חדשה באגף המיוחד למטופלים מונשמים בקומה 2, תוך בנייתה לבד לאור סגירתה הזמנית של החברה המייצרת מערכות אלה. אפילו את המעליות באלי”ן היה צריך לתכנת מחדש, כדי להפריד גישה מיוחדת לקומה 2 בלבד, לאגף המונשמים, או גישה לקומה 3 בלבד עבור שאר המחלקות.

 

לא תהיה זו הגזמה לומר שאלי”ן פועל כעת כשני בתי חולים, כאשר לכל אחד מהם יש צוות רפואי, סיעודי, טיפולי ומנהלי נפרדים אשר מתקשר עם הצוות האחר באמצעות דואר אלקטרוני, טלפון או פגישות וידאו בלבד. המעבר המוצלח של המחלקה שבה מאושפזים הילדים בסיכון הגבוה ביותר, דרש שיתוף פעולה אדיר בכל הרמות וכן משאבים כספיים אדירים.

 

התרגשנו מגל התמיכה והחיזוק שקיבלנו מחברינו ותומכינו ברחבי העולם. אנו יודעים שרבים מכם הושפעו באופן אישי מהמשבר, מה שהופך את תמיכתך – בין במילים ובין אם בתרומות – לכל כך משמעותית עבורנו. אנו זקוקים לתמיכה שלך עכשיו יותר מתמיד כדי לעזור לנו לעבור את החודשים הקריטיים הקרובים שבהם תרומות הופכות להיות יותר מאי פעם הבסיס לקיומנו, וכל סכום שתוכל לתת עכשיו יעזור.

קרא עוד
“One of the most difficult cases we have ever seen
"זהו אחד המקרים הקשים ביותר שראינו" ד"ר מורית בארי ומשפחתה של המטופלת שירה רוט רואיינו בתכנית חדשות הבוקר ישראלית

באביב 2018 שירה רוט (בת 12) ואמה היו מעורבות בתאונת דרכים קשה מאוד. שירה נפגעה פגיעה מוחית אנושה שהשאירה אותה בתרדמת במשך חמישה חודשים.
 
בזכות מאמציהם של צוות בית החולים ומשפחתה המדהימה של שירה, היא התעוררה מתרדמתה, אך לעתיד לא בטוח.
שירה ומשפחתה, ביחד עם ד”ר בארי, מנכ”ל אלי”ן, התראיינו לאחרונה לתכנית חדשות בוקר באחד הערוצים הישראלים על המסע המדהים של שירה, ועל טיפולי השיקום-מרחוק שהיא מקבלת מצוות אלי”ן בתקופה זו.

“בכנות, זה היה אחד המקרים הקשים ביותר שראינו”, אמרה ד”ר מורית בארי כשתיארה את מצבה של שירה בהגיעה לבית החולים. “במשך תקופה ארוכה הקדשנו את עצמנו, יחד עם משפחתה המדהימה של שירה, לניסיון ליצור עמה קשר”. במשך שבועות וחודשים לא הייתה התקדמות ושירה סבלה מכאבים. אבל הצוות הרפואי לא ויתר, ובעיקר משפחתה לא ויתרה. מאז ששירה פקחה את עיניה היא לא מפסיקה להדהים אותנו. ”
 
בשנה שלאחר מכן עברה שירה שיקום אינטנסיבי בבית החולים, כולל שיקום נשימתי, טיפולי ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, תקשורת ועוד, והפתיעה את כולם בהישגיה.
לאט אבל בטוח, שירה החלה להפגין סימני הבנה וקוגניציה למתרחש סביבה, הצליחה לתקשר באמצעות מחוות קלות ומאוחר יותר גם בקולות מכוונים – סימן מעודד לרופאים המטפלים…
 
ד”ר בארי מסבירה: “ככל שהפגיעה המוחית חמורה יותר, כך לוקח זמן רב יותר לחזור למצב של תודעה – וברפואה הכל סטטיסטיקות. אנו חוקרים את הנתונים, עובדים על פי מחקר וידע, אך גם יודעים שעולם הרפואה אינו מושלם. אצל ילדים תמיד יש תקווה גדולה יותר מכיוון שאנחנו יודעים שיש פלסטיות מוחית ותהליך התפתחותי שעובר המוח בגילאים הצעירים, מה שמאפשר לו להמשיך להשתנות ולצמוח. שירה הצליח למתוח את כל הגבולות!”
 
בית חולים אלי”ן מטפל בכל שנה בעשרות ילדים הסובלים מפגיעות מוחיות. באלי”ן קיימת מרפאה מיוחדת לפגיעות מוחיות המציעה טיפול המשך לילדים שסיימו את תקופת השיקום הראשונית שלהם. כמו שירה, רבים מהילדים נפצעים בפגיעות מסוג זה עקב תאונות דרכים, אך ישנן מקרים נוספים בהם אנו נתקלים: נפילה מגובה, הסרת גידול מוחי, פגיעה מחפץ כבד או דימום פתאומי.
 
כאשר COVID-19 פגע בתושבי ישראל, שירה כבר עשתה צעדים מדהימים בהליך השיקום שלה. אחד האתגרים הגדולים של הרופאים והמטפלים של אלי”ן היה להבטיח המשך טיפול שיקומי לילדים כמו שירה, שמתמודדים עם מצבים רפואיים מורכבים שכל עיכוב בהם יוצר השלכות משמעותיות.
בתוך פרק זמן קצר פעלו בכל המחלקות הטיפוליות באלי”ן טיפולי שיקום מרחוק, ועד היום התבצעו אלפי טיפולים מרחוק.
 
אביה של שירה, אמיר רוט, ציין “בחרנו להתראיין בגלל הכרת התודה האדירה שלנו לבית חולים אלי”ן, שבמיוחד בתקופה זו הוכיח לנו שוב את חתירתו הבלתי פוסקת להצלחה שיקומית”
 
כשנשאלה על ידי מנחה התכנית איפה היא רואה את עצמה בעוד שנה מעכשיו, ענתה שירה: “הולכת…”

קרא עוד
פרויקט התזמורת המשולבת
פרויקט התזמורת המשולבת
פרויקט התזמורת המשולבת של ילדי בית ספר אלי"ן וילדים מבתי ספר בקהילה

פרויקט מיוחד ומרגש התקיים באלי”ן, עד לאחרונה, עת נאלצנו לקטוע אותו עקב המגבלות החברתיות שהקורונה הציבה בפנינו.

פרויקט ההתזמורת נועד להפגיש בין ילדים עם צרכים מיוחדים לבין ילדים מבתי ספר בקהילה, למפגש מוסיקלי משותף.
משתתפי הפרויקט הם ילדים הלומדים בבית הספר של מחלקת שח”ר בבית החולים אלי”ן (רובם ילדים עם מוגבלויות גופניות מולדות או נרכשות, הזקוקים לפיקוח רפואי ולתכנית שיקומית צמודה) וילדים מנגנים מבתי ספר שונים, עם התפתחות תקינה.
ייחודו של הפרויקט הוא ביצירת חוויה משותפת, עוצמתית ומהנה, תוך שימוש מרכזי ומשמעותי בכוחה של המוסיקה כמרכיב מתווך המקשר בין ילדים אשר בשגרת יומם, עקב השוני ביכולותיהם המוטוריים והתקשורתיים, לא היו מתארים לעצמם כי יש ביניהם מן המשותף.

 

מצד הילדים המגיעים מבתי הספר השונים- נוצרת הזדמנות ללמידה על קבלת האחר וחיזוק האמפתיה אחד כלפי השני בחברה, כשהמטרה המרכזית היא לפתח יכולת רגשית-חברתית רחבה.

 

מצד ילדי אלי”ן- הפרויקט מעניק משמעות חשובה במיוחד, שכן הצורך להתבטא בעזרת יצירת מוסיקה הוא טבעי ועמוק… ילדים שרים ויוצרים קצב באופן טבעי במהלך משחקיהם, ועם הגיל מחפשים הזדמנויות לבטא את עצמם בצליל. אבל ילדים עם מוגבלויות גופניות מתקשים ללמוד לנגן משום שכלי המוסיקה הרגילים דורשים מיומנות תפעולית של זריזות ידיים, תנועות רחבות, שווי משקל ותיאום עין-יד. כתוצאה מכך ילדים אלו מוצאים עצמם מתוסכלים. הטיפול בעזרת מוסיקה הוא חלק משמעותי בסל הכלים ההתפתחותיים. האתגר הגדול של כל טיפול הוא להעביר אותו ממטרה טיפולית לחלק משמעותי בחיי הילד מחוץ לטיפול – כפי שנעשה בפרויקט זה.

 

הנגשת כלי נגינה לילדי בית ספר אלי”ן
כחלק מהעשייה המוזיקלית ולטובת פרויקט השילוב באלי”ן, נוצר צורך ליצור כלי נגינה אקוסטיים נגישים לילדי אלי”ן.
כיום, קיימת זמינות ונגישות של כלים אלקטרוניים לילדים עם צרכים מיוחדים יותר מכלים אקוסטיים, אך אלי”ן, בשיתוף פעולה עם פל”א, פיתח רעיונות יצירתיים לבניית נגישות להפקת צליל אקוסטי אישי. כל אחד מילדי אלי”ן מנגן באופן עצמאי בזכות פיתוחים טכנולוגיים שונים ומקוריים.
לפני שהקורונה קטעה את הפרויקט, הספקנו לעבוד ולערוך חזרות משותפות, שהתקיימו בבית החולים.
הילדים, שלא נפגשו מספר שבועות מתגעגעים מאוד זה לזה, ומחכים להיפגש בקרוב ולחזור לשיר ולנגן את שירה של ריטה, שעליו התאמנו.

קרא עוד
משבר הקורונה עלה לביה"ח אלי"ן למעלה ממיליון דולר בחודש מרץ בלבד!

מגיפת COVID-19 מטלטלת את מערכות הבריאות ברחבי העולם לעומקן.
בבית החולים אלי”ן האוכלוסייה הפגיעה ביותר המאוימת על ידי הנגיף היא של הילדים הסובלים מבעיות נשימה מורכבות. בכדי לשמור על חייהם, נעצרה השבוע הפעילות השגרתית של בית החולים, ואת מקומה תפסה תכנית חירום להגנה והשגחה על כל המטופלים הפגיעים ביותר שלנו, כמו גם על הצוות המסור המלווה אותם.

צפו בעדכון ממנכ”ל אלי”ן,  ד”ר מורית בארי

בראש דאגתנו ההגנה על מטופלינו שאינם יכולים לנשום באופן עצמאי ולכן נעזרים דרך קבע במכונות הנשמה. עבור ילדים אלה, הידבקות בנגיף הקורונה היא איום ממשי על חייהם. כדי למזער את הסיכוי להדבקה אפשרית, הצוות שלנו עבד לילות כימים  בכדי לבנות וליישם נהלי טיפול רפואיים חדשים ולהקים אגף מבודד לגמרי לשעת החירום, כדי לתת מענה לכל המונשמים בבית החולים.

 

בו זמנית אנו ממשיכים לדאוג לשאר המאושפזים של אלי”ן, כגון אלו המתאוששים מפגיעות מוחיות קשות, ממחלות נוירולוגיות חריפות או לאחר ניתוחים אורתופדים מורכבים, אשר חייבים להמשיך בתכנית השיקום שלהם למרות מצב החירום. אלו ממשיכים להיות מטופלים בבית החולים תוך נקיטת כל אמצעי הזהירות הנחוצים.

 

מחוץ לכתלי בית החולים, מאות ממטופלינו נענים בעזרת טיפולי שיקום מרחוק.המשרדים של רוב הצוות המינהלתי של אלי”ן, שהוצא לחופשה או עבר לעבוד הוסבו לתחנות עבודה לשימוש מטפלי מקצועות הבריאות, המשתמשים במסופים היתומים להפעלה מרחוק של טיפולי ריפוי בעיסוק, תקשורת ועוד. הפסיכולוגים של אלי”ן מספקים  מרחוק תמיכה לילדים ולהורים ברגעים הקשים. המשובים שאנו מקבלים מהמשפחות לטיפולים הם נלהבים.

 

המגיפה העולמית רחוקה מלהיעלם, ואנו עושים כל שביכולנו להמשיך לטפל ולהגן על הילדים הפגיעים ביותר באלי”ן, כמו גם  להעניק טיפול מרחוק לאלה שעבורם הכי בטוח להישאר בבית.

 

עם זאת, מאמצים אלה אינם ללא עלות. בית החולים אלי”ןהוא עמותה ללא מטרות רווח שאינו זכאי למימון ממשלתי מובנה. לפיכך, גם בעיתות שגרה, אנו תלויים בנדיבותם של תורמים פרטיים בכדי להבטיח כי כל מטופלינו ימשיכו לקבל את  טיפול איכותי ללא פשרות .

 

ההוצאות הישירות של הבית החולים לבנויית אגף המבודד והשינוי באופי הפעילות כרוכים בהוצאות עתק ואנו נלחמים כעת על גורלנו. בית החולים הוציא עד כה מעל ל- 1,000,000 $ מעבר למתוכנן בחודש זה בלבד!!

 

החוסן שלנו – היכולת שלנו להתגבר על אתגר זה ולצאת מהמשבר מחוזקים – תלוי בצוות המסור שלנו ולא פחות מכך בתמיכה הכספית של חברינו וידידינו  מישראל וברחבי העולם.

 

אנא, אם תוכל/י לתרום, עשה/י זאת עוד היום.

אם תוכל/י לתרום בעתיד – אנא אל תשכח/י

אם, לאור המצב הנוכחי, תוכל/י רק להביע את תמיכתך במילים, נשמח לשמוע ממך.

קרא עוד
Physical therapy
Physical therapy
Physical therapy
טיפול ושיקום מרחוק בענף פיזיותרפיה באלי"ן

מאות ממטופלי אלי”ן קיבלו הודעה כי לאור הנחיות הסגר– לא יוכלו להגיע למרפאות של אלי”ן. אלי”ן מפעיל, בין השאר, מרפאת שיקום נשימתי, מרפאה נוירו-מוסקולרית, מרפאה לפגיעות ראש, מרפאת שיתוק מוחין, שיקום אכילה ועוד.

 

חלק ממטופלי אשפוז היום באלי”ן נאלצו להפסיק את הטיפולים היומיומיים שלהם ובכך להפסיק שגרת שיקום אינטנסיבית וחיונית, הכוללת טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועוד.

דמיינו לעצמכם מצב בו ילדכם מחלים מניתוח ברגלו. התהליך הכירורגי אומנם הסתיים, אך עבודת השיקום לאחריה היא חיונית לא פחות ולעיתים יכולה להתמשך זמן רב. ילדים שמגיעים אלינו אחרי מחלות, פציעות או טראומות אחרות- חייבים להמשיך בטיפולי פיזיותרפיה יומיומיים כדי לחזור לקהילה, למשפחה ולחיים וכדי למנוע נכות לכל החיים.

בתקופת משבר זו, שבה אנשים שונים חווים התמודדויות שונות, אנחנו כאן לסייע לאלו שההתמודדות הגדולה ביותר עבורם היא: להמשיך לקבל טיפול רפואי שיקומי למרות ועל אף ההגבלות.

אז איך זה עובד?

“מזה זמן שאנו דנים בשיקום מרחוק” משתפת סמנכ”לית מקצועות הבריאות, נעמי גפן, “והיה חשש ניכר מהתועלת בטיפולים כאלו ומהעדר היכולת להכווין תנועה ולדייק את התרגילים בלי נוכחות משותפת בחלל אחד” אך המצב הפתאומי של הסגר גרם לצוות לקפוץ למים הקרים – ולהתחיל לשחות מיד למרחקים.
עשרות טיפולים בסיוע תוכנת זום כבר התקיימו בענף פיזיותרפיה ומסתבר שהטיפול דרך המצלמה מציף המון יתרונות חדשים, בעיקר בשל טיפול בתנאי סביבה טבעית, שאותם הפיזיותרפיסטים ממנפים.

“הרבה פעמים”, מספר מתן רביד, פיזיותרפיסט באלי”ן, “אנחנו עובדים עם הילדים על תרגילים מורכבים שונים, אבל אין לנו מושג האם ואיך הם מתרגלים אותם בבית. בשבועות האחרונים אני מסתכל על המטופלים שלי בביתם, במרחב האישי שלהם, יכול לאמוד מרחקים בין חדרים, לזהות רהיטים שישמשו כ’מכשירי אימון’ ומגוון אפשרויות התרגול גדל.”

כל טיפול פיזיותרפי הוא שונה מהאחר בהתאם למטרות הטיפול, הגיל והיכולות של המטופל.

מיכאל בן 17, עובר שיקום פיזיותרפיה ברגלו לאחר ניתוח שעבר עקב תאונת דרכים. “כשמדובר במטרות של חיזוק שרירים וכוח אני בוחן עם המטופל את כל הבית ואנחנו בוחרים ביחד חפצים בסביבתו שיכולים לסייע לו ולהוות משקל אידיאלי.” מספר מתן.

מיכל, לעומתו, סובלת מתסמונת כאב אזורי מורכב (תסמונת כאב לטווח ארוך המאופיינת בכאב מעל לצפוי מהפגיעה המקורית בשל הפרעה בוויסות מעגלי הכאב של מערכת העצבים המרכזית) הטיפול הנחוץ למיכל כרגע כולל צעידה איטית וממושכת. “בטיפול אונליין אני יכול לראות את המרחקים מהסלון למטבח או מחדר אחד לאחר, ולבנות סדרה של חזרות קבועות, לתרגול יומיומי, עד למפגש הבא. חלק גדול מטיפול מסוג זה הוא גם הליווי בדיבור וההקשבה ולכן מפגשי הזום עונים על הצורך.”

עם אדם, בן ה-7 לא היה צורך בטיפול דרך מגע כמו בטיפול דרך צפייה, כי מטרת הטיפול היא שיפור מיומנויות, שיפור תפקוד וכמו מטופלים אחרים – שחזור תפקוד לאחר טראומה או מחלה. “טיפול כזה הוא אידיאלי לקיים מהבית, הזדמנות נהדרת לגייס את כל הסביבה הקרובה והמוכרת- לתרגילים ולאימון.” מספר מתן.
עשרות מטופלים ממשיכים לקבל עשרות טיפולי שיקום מרחוק- בפיזיותרפיה, טיפול במוסיקה ובאומנות, כיתות לימוד עיוניות ועוד.

קרא עוד
Warm home
Warm home
11 ילדים מונשמים חווים את החיים בבידוד בבית חולים אלי"ן

בית חם הוא הבית הקבוצתי של בית החולים אלי”ן, ל-11 ילדים מונשמים שמשפחותיהם, בעיקר מסיבות סוציו-אקונומיות, לא הצליחו להביא אותם הביתה בסוף תקופת השיקום שלהם. עד לפני מספר שבועות בילו הילדים את ימיהם בלימודים בבית חולים אלי”ן או בקהילה, השתתפו בתנועות נוער, יצאו לראות סרטים ובאופן כללי חוו ילדות “נורמלית” עד כמה שניתן. ביקשנו ממנהל בית חם, ניסים אלפנדרי, לספר לנו כיצד החיים השתנו עקב התפרצות נגיף הקורונה:

 

כיצד מתמודדים ילדי בית חם עם המגבלות של “הבידוד החברתי?”

“אחת המטרות של בית חם היא לחשוף את הילדים לכל חוויות הילדות המתאימות, התפתחותית, לגילם – ובנקודת זמן זו, כל ילדי ישראל חווים ‘בידוד חברתי’. ממש כמו כל משפחה אחרת, אחד האתגרים הגדולים שלנו הוא לספק פעילויות כדי לשמור על התפתחותם הפיזית, המנטלית והאינטלקטואלית כאן בתוך בית חם.

 

כיום מתווסף לנו גם אתגר שונה מאוד שהוא ייחודי לילדים שלנו, כולם נסמכים על מכונות הנשמה, מה שהופך אותם לפגיעים ביותר לווירוס הקורונה. אני לא רוצה לחשוב מה יכול לקרות אם היה לנו מקרה הידבקות בקורונה בתוך בית חם. אז אנו נוקטים בכל אמצעי הזהירות כדי לוודא שנמנע מזה, וזה אתגר גדול מאוד עבור הצוות וגם עבור הילדים. קשה מאוד להפריד בין הילדים השוהים בבית חם – הם כמו אחים ואחיות זה עם זה. ”

 

מה אתה עושה כדי להגן על בית חם מפני COVID-19 ?
“ראשית, בית החולים נקט צעדים דרסטיים כדי לשמור על בטיחות המטופלים ואנשי הצוות. הנהלת בית החולים השקיעה הרבה כדי לשמור עלינו מוגנים, כך שהנגיף לא יחדור אלינו. בית החולים למעשה חולק לשני אזורים עם צוותים נפרדים לחלוטין שאינם מתערבבים זה בזה – אנחנו אפילו לא נכנסים דרך אותן כניסות לבניין.

 

אנו מנסים למנוע את שיבוש חייהם של הילדים כמה שפחות, אך הצוות נאלץ לבצע שינויים רבים. משרדי הפך לחדר בידוד מאולתר, לדוגמא.

 

שינינו את אופן העבודה שלנו – אנו נכנסים לבית החולים רק פעם ביום, מחליפים לבגדים סטריליים, לובשים חלוק ומסכה ומשתמשים בחיטוי ידיים עוד לפני שנכנסים למחלקת המונשמים, ואז איננו יכולים לעזוב את המחלקה במהלך היום. אין יוצא ואין בא. לא לארוחת צהריים ולא להתאוורר בשמש.
בימים הראשונים זה היה קשה מאוד, כי הצוות שלנו הוא באמת כמו משפחה ואנחנו מרגישים מאוד נינוחים ובנוח כאן. עובדים יחד שנים רבות ואוהבים אחד את השני, כך שהיה קשה להתרגל לתקנות ששומרות עלינו, אך מרחיקות ביננו. אנו עוזרים אחד לשני בשיחות נפש על המתרחש בבית חם ובחיינו, חולקים את החוויה זה עם זו ונתמכים זה בזה בתקופה קשה זו. ”

 

לאור המגבלות הרבות בהפעלת הילדים ולאור פגיעותם הרבה לזיהום, מה אתה עושה כדי להבטיח שהם ימשיכו להיות פעילים?
“ילדים הם גמישים. אך עלינו למצוא דרכים להשאיר אותם עסוקים בבית חם – ואנחנו עושים את זה טוב מאוד. יש לנו מתנדבים בשירות לאומי, אנו משחקים משחקי לוח, מציירים המון, נהנים מפעילויות בישול וגם רואים טלוויזיה מדי פעם. הילדים ממשיכים לקבל את הטיפולים שלהם ממטפלי אלי”ן באמצעות שיחות וידיאו.

 

בהקשר זה, הילדים בבית חם חווים למעשה את משבר הקורונה כמו ילדים רבים אחרים בעולם, ומכיוון שהצוות והמתנדבים שלנו “כלואים” יחד בתוך בית חם, הילדים זוכים לתשומת לב ופעילויות מיוחדות עוד יותר.
איננו מתעכבים על העובדה שאנחנו מוגבלים בתנועה. אנחנו לא יכולים להוציא אותם מחוץ לבניין, אבל יש לנו נוף נהדר לטבע. הילדים לא הולכים לבית הספר, אבל אנחנו עוזרים להם להצטרף לשיעורים דרך וידאו, ולשוחח עם חבריהם באמצעות אפליקציית זום. אנחנו לא יכולים ללכת למוזיאונים או לסרטים, אבל אנחנו יכולים ללמוד על העולם באינטרנט. ”

 

ומה מספרים הילדים על תחושותיהם? הרגשתם?
“בשלב זה מצב הרוח שלהם טוב מאוד ואנחנו עובדים קשה כדי לשמור עליהם מאושרים.”
ניסים שואל את לינא, בת ה- 11 הסובלת ממחלת עצב-שריר איך היא מרגישה.
לינא מרימה את עיניה מהסמארטפון ואומרת, “נחמד לא ללכת לבית הספר. הכל בסדר”
ואז חוזרת לדבר עם חברותיה בטלפון.
“אתה מבין” אומר ניסים, “ממש כמו כל ילד אחר!”

קרא עוד
Welcome
כך יוצרים בתוך שלושה ימים אגף זמני חדש לכל החולים המונשמים.

בימים אלה, אנו בבית החולים אלי”ן פועלים ליישום אסטרטגיית ההתמודדות עם נגיף הקורונה, וחלים בו שינויים מהותיים. בראש סדר העדיפויות שלנו נמצאת ההגנה על מטופלינו ילדי אלי”ן,  ועל הצוות המסור שלנו, מפני ההתפשטות נגיף ה COVID-19(“קורונה”). לשם כך הקמנו  אגף זמני חדש לחולים המונשמים, מופרד משאר בית החולים.

השבוע ביצע בית החולים מבצע כמעט הזוי. תוך 5 ימים בלבד הועברה המחלקה לשיקום נשימתי מהקומה השלישית של בית החולים לקומה השנייה ביום רביעי האחרון 25.3 כל החולים המאושפזים אצלנו לצורך הנשמה כרונית מוקמו באגף החדש שנמצא באזור מוגבל של בית החולים ואליו כניסה נפרדת

 

מדובר  במאמץ תכנוני לוגיסטי ורפואי משמעותי, שהצריך עשרות שעות של היערכות, הצטיידות, פריסת תשתיות, העברת משרדים, התקנת מערכות ניטור מתקדמות, בניית שני חדרי בידוד עם לחץ שלילי, ועבודות שיפוץ ובנייה שיימשכו גם בימים הקרובים:

 

סביב אגף וכדי לבודד אותו נבנו קירות זמניים במסדרון הראשי של בית החולים, שונתה תבנית התנועה במעליות ונבנו חדרי מלתחות חדשים. כדי לחבר בין האגפים השונים נוספו אוהלים זמניים המקיפים את האגף ומאפשרים תנועה בין חלקיו מבלי לצאת אל מתחת לכיפת השמים. האגף החדש סגור למבקרים ורק הצוות העובד בו והמטופלים רשאים להיכנס אליו. גם הליווי של ההורים מנוהל באופן קפדני, במטרה למנוע כניסה של כל מי שאינו אמור להימצא במקום.

 

חלל המשרדים וחדרי הלינה למשפחות הוחלפו בתחנות עבודה של אחיות ובחדרי אשפוז<

 

התבצעו עבודות חשמל מקיפות, כדי להבטיח שהאזור המוגבל יספק את כל מקורות החשמל החיוניים למטופלים שחייהם תלויים במכונות הנשמה, מכונות שאיבה, מכשירים למדידת דופק וריווי חמצן, מכשירי אדים, וציוד רב נוסף שמופעל בחשמל.

 

צעד זה היה הכרחי כדי להגן על המטופלים הפגיעים ביותר שבהם הופקדנו לטפל – אלה שכבר סובלים מבעיות רפואיות מורכבות שמשפיעות על תפקוד מערכת הנשימה שלהם.

 

יצירת האגף המופרד מאפשרת לנו להמשיך ולתת טיפול שיקומי מתקדם לכ-100 ילדים המאושפזים במחלקת השיקום ומקבלים טיפולי יום, בין השאר ילדים הסובלים מפגיעות מוחיות, מחלות חמורות ואלו המחלימים מניתוחים אורתופדיים מורכבים.

קרא עוד
מחידושי התקופה: טיפול מרחוק בהפרעות אכילה של תינוקות ופעוטות

כ-15% מההורים לתינוקות מתקשים בהתמודדות עם שלבי ההתפתחות המצופים של תינוקות, וזקוקים לסיוע מקצועי. בעיות אלו עשויות לכלול אכילה מועטת, התנגדות לאכילה, קושי במעבר למרקמים מתקדמים עם גדילת התינוק ועוד. בחלק קטן מן המקרים הבעיה הופכת להיות הפרעה התפתחותית משמעותית, שעשויה לגרום לבעיות רפואיות והתפתחותיות לטווח ארוך. מרפאת שיקום האכילה באלי”ן מתמחה בטיפול הילדים אלו.

 

בעיות אלו שכיחות עוד יותר בילדים עם בעיות התפתחותיות, שם כ 80% מהילדים זקוקים לסיוע מקצועי להערכת מצבם התזונתי והתפקודי כדי למנוע סיבוכים משניים חמורים.

 

הפרעות אכילה אלו שונות לחלוטין מאלו הפוקדות נערות מתבגרות המפתחות יחסים בעיתיים עם גופן ומשקלן, אך גם בגיל הצעיר יש צורך בשילוב של התייחסות רדית לטיפול השיקומי כדי לסייע למטופלים להחלים.

 

במקרים קיצוניים, הפרעות האכילה חמורות דיין כדי שהתינוק או הילד יזדקק להזנה חלופית בעזרת צינור – בזונדה או בצינור הזנה לבטן (גסטרוסטומיה). ההחלטה על הזנה חלופית היא קשה ודורשת ידע והבנה, אך במקרים רבים ניתן להימנע ממנה לגמרי בעזרת טיפול שיקומי בזמן הנכון. הטיפול בהפרעות האכילה והאכלה בגיל הרך כבר בשלבים הראשונים, מקטין  את הסיכוי לבעיות גדילה, חסרים תזונתיים, ירידה בתפקוד האינטלקטואלי, איחור בהתפתחות, והפרעה בקשר עם ההורים.  באלי״ן מתגאים באחוזי הצלחה גבוהים בטיפול בהפרעות אכילה בתינוקות, ובגמילת פעוטות שהגיעו להזנה חלופית (גסטרוסטומיה, זונדה וכו’) חזרה לאכילה דרך הפה ככל הילדים.

 

אחד הכלים היעילים בהם משתמשים בתהליך הגמילה הוא טיפול קבוצתי אינטנסיבי של מספר פעוטות יחד. קבוצות הגמילה הייחודיות של אלי”ן,  מובלות על ידי ג’ודי בלינדר, מנהלת  המרכז לשיקום אכילה וראש  ענף הפרעות תקשורת באלי”ן.  מפעוטות מכל הארץ מגיעים לטיפול אינטנסיבי של 3 שבועות, במהלכם לומדים הילדים וההורים כיצד לשבור את מעגל הקסמים ולשפר את איכות חייהם על ידי אכילה סדירה ונכונה.

 

הוראות משרד הבריאות בעקבות משבר הקורונה תפסו אותנו בעיצומו של תהליך עם קבוצת גמילה חדשה לתינוקות בגילאי אפס עד שלוש.

הפסקה פתאומית של  שיקום בגילאים אלו, בילדים הנמצאים בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר לפתח קשיים מוטוריים או קוגנטיביים בלתי הפיכים, עשויה לפגוע בהמשך ההתפתחות  ולהחמיר את המצב עד כדי התדרדרות לחוסר עצמאות, פחד מאכילה או ממחנק, והשלכות ארוכות טווח נוספות.

 

ב.בן השנה וחצי  התלוי מלידתו בהזנה חלופית בשל סיבוכים רפואיים מולדים  נמצא בטיפול מסור מזה חודשים ארוכים באלי”ן, כאשר שיאו של התהליך הוא הזימון לקבוצת הגמילה האינטנסיבית. כשאר בתום חודשי מעקב מרפאתי ממושכים הגיעו אץ והוריו לאלי”ן לפני כשבועיים והחלו בתהליך של אכילה עצמאית, היה זה תוך תקווה רבה להתקדמות אך גם ספקנות לא מועטה. מאז שנולד ב. מוזן דרך צינורית בעקבות ניתוח בקיבתו, וטרם הבין מהי אכילה טבעית.

 

מגפת הקורונה קטעה את תהליך גמילתו של ב’ בדיוק בשלב אמצע הדרך. נאלצנו לסגור זמנית קבלת קהל במרפאת האכילה בשל הוראות משרד הבריאות, אך לא העזנו לקטוע את הטיפול. ב’ התקדם יפה אך האכילה חדשה לו מאד, הכמויות  אותן כרסם בזהירות  בפה היו מזעריות, והיה חשש גדול כי ללא ליווי ההצלחה ההתחלתית שהושגה באשפוז תתפוגג ותתרחש התדרדרות מהירה אחורה. הפסקת הטיפול בשלב זה הייתה עשויה לגרום למצב בו הוא נשאר תלוי בצינור הגסטרוסטומיה חודשים ואולי שנים ארוכות. לפיכך הוחלט לנסות התערבות חדשה לגמרי- המשך הגמילה מרחוק.

 

כיצד אלי”ן מבצעים טיפול גמילה מהזנה מלאכותית במפגש וירטואלי?

 

השבוע ביצענו עם ב’ ואמו את טיפול המקוון הראשון שלו!

 

ב׳ ואמו נפגשו עם צוות המרפאה הכולל רופאת ילדים בכירה, קלינאית תקשורת, פסיכולוגית התפתחותית ודיאטנית- בשיחת וידאו מרגשת.

 

לאחר שנשקל בביתו הצוות קיבל מידע מפורט על התנהלות הארוחות בבית. הרופאה העריכה את מצבו של הילד מרחוק תוך צפייה בו בווידאו, והאב סיפר על התמודדות המשפחה, הקשיים והפתרונות . בעקבות המידע הרופאה והדיאטנית קבעו כי יש צורך בשינוי בתמהיל בין כלכה דרך הפה לזו אותה הוא מקבל בצינור ההזנה, שונתה כמות הנוזלים המומלצת היום וניתנו המלצות לשינוי . הצוות צפה בב׳ אוכל והאיר, עודד ונתן משוב משמעותי למשפחה, ופסיכולוגית המרפאה (שהשתתפה במפגש בעודה בבידוד) נתנה את חוות דעתה והמלצותיה למשפחה.

 

אמו של ב׳ מספרת לנו שהתמיכה הנפשית והקלינית, גם אם מרחוק, מסבה להם אושר עצום. “אם לא מפגשי השיקום מרחוק, היינו נאלצים להפסיק את הגמילה לחלוטין, וכל מה שהשקענו בו עד היום- היה יורד לטמיון.”

 

נקבעה פגישת המשך בשבוע הבא ואנו מבטיחים לעדכן!

קרא עוד
Alynnovation 1
Alynnovation 2
Alynnovation 3
שיתוף פעולה בין ALYNnovation לבין חברות סטארט-אפ, תומך בילדים עם מוגבלויות בתקופת משבר ה-COVID-19

מגפת הקורונה הנוכחית מונעת או מגבילה את הגישה לשירותים חיוניים. שירותים אלה נחוצים במיוחד לאנשים שנזקקים לטכנולוגיות מסייעות (AT), שגם בימים כתיקונים אינם יכולים ליהנות מכל השירותים הזמינים בשוק. בעוד שעמיתינו ממשיכים במאמציהם להגנה על הנזקקים ביותר, אנו ב-ALYNnovation חברנו למספר חברות סטארט-אפ מתחום הטכנולוגיה המסייעת, הפועלות לפיתוח פתרונות לבעיות שהתעוררו או החמירו כתוצאה מהתפרצות הנגיף.

להלן מבט מבפנים על מספר פרויקטים שאנו עובדים עליהם ושהוגשו בשבוע שעבר לרשות החדשנות (המדען הראשי), עם בקשה למימון, בעקבות קריאת הרשות להעביר קול קורא להצעות ליוזמות מחקר ופיתוח הקשורות למשבר.

 

VoiceItt היא המפתחת של TalkItt, אפליקציה המאפשרת לאנשים עם הפרעת דיבור (דיסארטריה) להשתמש בקולם בפשטות כדי לנהל תקשורת. הפרעת דיבור עשויה להיגרם כתוצאה מהפרעות מוטוריקה, דיבור ושפה, אשר משפיעות על המשאבים הפיזיולוגיים שבהם אנו משתמשים כדי לדבר. הפרעה זו משפיעה, מטבעה, על היכולת של הסביבה להבין אנשים אלה. לרבים מהאנשים עם הפרעות דיבור יש מטפל שלמד להבין את דפוסי הדיבור הייחודיים להם ושמפרש אותם לאחרים. VoiceItt מאפשרת למשתמש לאמן את ההתקן שלו, כך שידע לתרגם את המילים שהמשתמש אומר לדיבור רגיל ולהשמיען בקול רם.

 

ריחוק חברתי תופס תפקיד מרכזי בצמצום ההתפשטות של COVID-19 הוא מגביל את החשיפה שלנו לחלקיקים נישאים באוויר שמקורם בנשאי קורונה, במודע או שלא במודע, ושעלולים להפיץ את הנגיף. כיום, אדם עם הפרעת דיבור נאלץ לבחור בין חשיפה לזיהום אפשרי מהמטפל שלו, על אף שהוא נתון בסיכון גבוה לסיבוכים, לבין היכולת לתקשר עם סביבתו. השימוש באפליקציית TalkItt מעניק לאנשים עם הפרעות דיבור את האפשרות לתקשורת גם בתנאי ריחוק חברתי, מבלי לאבד את עצמאותם או את יכולתם לנהל תקשורת יעילה. מחלקת קלינאות תקשורת, ALYNnovatio ו-VoiceItt,, הגישו לרשות החדשנות תכנית לפיילוט רחב היקף באלי״ן שיאפשר למטופלים שנזקקים למערכת עצמאות בתקשורת.

 

דרך נוספת לחבר בין נתונים ומוטיבציה של מטופלים היא מערכת PlayBall של Playwork. כדור אימון הכושר ה”חכם” חש ומודד את פעילות המשתמש ועוקב אחר התקדמותו לאורך תהליך השיקום. הוא משמש לשליטה במשחקים ובאימונים מותאמים אישית, המהווים חלק מתוכנית השיקום האינטראקטיבית שמציעה Playwork. טיפולי ריפוי בעיסוק ניתנים לרוב במרפאה, וכדי שהטיפול יצליח מתווספים אליהם תרגילי בית. בזכות הפיכת הריפוי בעיסוק ל”משחק” המטופל נהנה מפעילות סוחפת יותר; כך עולים הסיכויים שהמטופל יבצע את התרגילים בבית, ושיעורי ההצלחה של הטיפול משתפרים. ALYNnovation מתגאה בשיתופי פעולה קודמים עם Playwork, בפרויקטים ובתוכניות ניסיוניות במחלקת ריפוי בעיסוק שכעת תורמים לילדי אלי”ן ולתוכניות שיקום אחרות לילדים.

 

המערכת של Playwork נמצאת בדרך כלל בבתי חולים ובמרפאות, שם יכולים ליהנות ממנה משתמשים רבים. עם זאת, כאשר משתמשים רבים נוגעים ב-PlayBall, ההסתברות להתפשטות אפשרית של וירוסים עולה משמעותית. כדי להגן על מטופלים עם בעיות בדרכי הנשימה, רבים מהטיפולים הרפואיים והפרא-רפואיים המבוצעים פנים אל פנים נדחו או הוחלפו בטיפולי שיקום מרחוק. כך ניתן להגן על ילדים הסובלים ממצבים שמחייבים שיקום מיידי, ושהשפעותיהם על איכות החיים ועל עצמאות הילדים עלולות להיות ארוכות טווח. במסגרת הענקת טיפולים מרחוק, Playwork מציעה פתרון שניתן לקחת הביתה: המערכת של Playwork ניתנת ישירות למטופלים, כדי שיוכלו להמשיך את הטיפול גם כשהם בבידוד בביתם או בבית החולים, עם הנחיה ומשוב מרחוק של המטפל. ההצעה שלנו כוללת תכנית לפיה יוענקו למטופלים המתאימים מערכת PlayBall לימי השהייה בבית, כך שיוכלו להמשיך לקבל את הטיפול.

 

Takaro Tech מתמודדת עם אתגר של מטופל הנמצא בבידוד, ללא גירוי פיזי וללא פעילות גופנית. הפלטפורמה של Takaro כוללת משחקי כושר המתנהלים על אריחים חכמים, שחיבורם זה לזה בדרכים שונות הופך את הרצפה למגרש משחקים נייד ורב-תכליתי. המשטח מופעל ומנוהל באמצעות טלפון חכם, המאפשר למשתמש לעקוב בקלות אחר התקדמותו ויעדיו ולציין את הישגיו.

 

לילדים בריחוק חברתי או בבידוד, בין אם באלי”ן או בכל מקום אחר, כלי זה מציע חוויית משחק סוחפת וחלופה לטיפולי פיזיותרפיה מסוימים שעוכבו. באמצעות כלים פשוטים לבקרה מרחוק דרך הטלפון החכם, ההורה או המטפל יכולים לעקוב אחר פעילותו של הילד והתקדמותו בדרך ליעדיו, ואפילו לעדכן את היעדים כדי שיתאימו טוב יותר ליכולותיו של הילד. אם הצעתנו תתקבל, אלי”ן יוכל לספק את המערכת של Takaro לילדים בבידוד ולהוריהם, באגף השיקום הנשימתי החדש והמבודד שלנו.

 

כולנו סקרנים לדעת כמה זמן תימשך מציאות חיינו הנוכחית, אולם לילדים שזקוקים לטכנולוגיות מסייעות אין את הפריבילגיה להמתין להסתגלות העולם למצב חדש. היכולת לשתף פעולה בתנאים לא ברורים, יחד עם מעט חוצפה, היא שהפכה את ישראל לאומת הסטארט-אפ. רבים מהעקרונות שעומדים בבסיס ההקמה של אלי”ן תקפים גם היום. אנו ממשיכים לעשות כל שביכולתנו, ולתמוך באחרים שנוהגים כמונו, כדי להעניק לילדים עם מוגבלויות את הכוח לזכות בעצמאות, לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם, וליהנות מאיכות החיים הטובה ביותר. גם כשהנסיבות משתנות, תמיד נמשיך למתוח את גבולות היכולת למען ילדי אלי”ן.

קרא עוד
Yasmin
בת מצווה ליסמין המונשמת בצל איום קורונה

תגידו מזל טוב ליסמין בת ה-12 שחגגה אתמול בת מצווה בבית החולים אלי”ן בירושלים, היחיד בישראל המתמחה בשיקום ילדים.

יסמין, אשר נולדה עם מחלת שרירים המאלצת אותה להיעזר במכונת הנשמה, היא אחת מ-11 הילדים המונשמים הגרים בפנימית “בית חם” באלי”ן, יחידה רפואית לילדים מונשמים אשר מכל מני סיבות לא יכלו להשתחרר לבתיהם. מצבה הרפואי של יסמין לא עצר מבעדה ללמוד בבית ספר “אילנות” בירושלים, להשתלב חברתית ולהקיף עצמה בחברים ואוהבים רבים.

 

במשך שבועות תכננו בבית החם את מסיבת בת המצווה של יסמין. האולם הוזמן, כך גם בני משפחתה, החברים מבית הספר וכמובן שמבית החולים.

 

אולם עם התפרצות הנגיף, ובשל היות יסמין ויתר חבריה מבית החולים אלי”ן שייכים לקבוצה הנמצאת בסיכון הגדול ביותר, נאלצו לבטל את המסיבה שלה. “אסור לבני משפחה להיכנס, בוודאי שגם לא חברים ואורחים אחרים”, מסביר ניסים אלפנדרי. “בהסכמת יסמין במקום לבטל לגמרי את המסיבה פשוט צמצמנו אותה. הכנו יחד עם יסמין את העוגה, הזמנו את ילדי בית חם והצוות שעוד מגיע לבית החולים, העלנו את המשפחה והחברות הקרובות על מסכים וחגגנו איתה בשירים ומשחקים”.

 

יסמין מספרת כי נהנתה מאוד במסיבה שלה והוסיפה: “אחרי שננצח את הקורונה נחגוג לי בת מצווה במסיבה גדולה. עד אז אני מאחלת לכולם שיהיו בריאים”.

קרא עוד
בני השירות הלאומי שעברו לגור בביה"ח כדי לטפל בילדים עם צרכים מיוחדים

אלפי בני ובנות שירות לאומי מצאו את עצמם לפתע מתנתקים מהמקומות שבהם הם משרתים בגלל ההנחיות הקפדניות למיגור מגפת הקורונה. 16 מתוכם, שמשרתים בביה”ח לילדים אלי”ן, מצאו פתרון: הם עברו לגור בתוך ביה”ח – וכך הם גם יכולים להמשיך לטפל בילדים וגם למלא את הנחיות משרד הבריאות. “חשוב שנהיה שם לענות על הצרכים החברתיים והרגשיים של הילדים, ולא רק הרפואיים”

 

ההנחיות של משרד הבריאות למיגור המגפה הביאו 16 בני ובנות שירות לאומי שעושים את שירותם במרכז לשיקום ילדים ונוער אלי”ן לחשוב איך אפשר מצד אחד להקפיד על ההוראות – ומצד שני גם להמשיך ולטפל בילדים. כדי להצליח בשתי המשימות, הם עברו להתגורר בתוך בית החולים – וכך הם יכולים גם להמשיך במלאכתם המסורה מבלי להדביק את הילדים – וגם למלא אחר ההנחיות.

 

מאז פרץ משבר הקורונה בישראל, נסגרו מוסדות חינוך – וכך אלפי בני ובנות שירות לאומי מצאו עצמם ללא תעסוקה. כדי להמשיך ולתרום, הם שובצו במקומות שונים בארץ, בתי חולים, מד”א, סיוע בלשכות התעסוקה ועוד. 16 מתוכם שמשרתים באלי”ן בחרו להמשיך ולעבוד בבית החולים, וכדי לעשות זאת הם נאלצו להתגורר במקום.

 

“בתקופה כזאת כשלילדים המאושפזים אסור לפגוש אחד את השני, אין ביקורים בכלל (גם לא משפחות) ויש מעט טיפולים, חשוב שנהיה שם לענות על הצרכים החברתיים והרגשיים של הילדים, ולא רק הרפואיים”, אמר יובל קלינגהופר שמשרת ביחידה לשיקום נשימתי בבית החולים.

 

במסגרת פעילותם של בני ובנות השירות בבית החולים אלי”ן, הם מסייעים לצוות הסיעודי, הרפואי ולצוות מקצועות הבריאות בכל מה שקשור לטיפול בילדים ולצורכיהם. בכל המחלקות אפשר לראות חיבור מרגש במיוחד של בני ובנות השירות עם הילדים, שהפכו כבר לחלק מהנוף בבית החולים.

 

תהל גליס, שמשרתת ב”בית חם”, מסגרת פנימייתית לילדים מונשמים שמסיבות שונות לא יכולים להיות בבית, הוסיפה: “בהתחלה חשבנו שלגור בבית חולים זה בשביל להקל עלינו את היציאה והחזרה מהמחלקה, ולאט לאט הבנו שזה חלק מהחובה שלנו, בשביל להגן על עצמנו ועל הילדים”.

 

בית חולים אלי”ן הינו מרכז השיקום לילדים ונוער היחיד בארץ ומהמובילים בעולם. אלי”ן מתמחה באבחון ושיקום ילדים הסובלים ממגוון רב של מוגבלויות גופניות מולדות ונרכשות. בבית החולים צוות רב מקצועי, המעניק מגוון רחב של שירותים רפואיים, פרא-רפואיים ושירותים נוספים מהמתקדמים בעולם, ביניהם: מחלקת שיקום ילדים, מחלקה לשיקום נשימתי לילדים, אשפוז יום שיקומי, מרפאות חוץ רב צוותיות, שח”ר – שיקום חינוכי רפואי (גני ילדים ומעון יום שיקומי), מרכז לשיפור מיומנויות, מרכז ספורט טיפולי ומערך דיור למונשמים. בנוסף, בית חולים אלי”ן משמש כמרכז מחקר והוראה לעוסקים בשיקום ילדים ונוער.

קרא עוד
Pessach
Pessach
במקום סדר פסח

אנחנו, בבית החולים השיקומי אלי”ן, שיודעים היטב להעריך את זמניותה של החירות, מבינים מה עובר על ילד שבבת אחת ניטלת ממנו החירות לנוע, לדבר, לשחק עם חברים.

 

העבודה שלנו באלי”ן היא עבודה שכל מטרתה יציאה מעבדות לחירות, בכל יום ויום. החירות ללכת, לדבר, להתקלח בלי עזרה. החירות להשמיע את קולך ולהיות מובן. על החירויות האלו אנחנו עובדים יום יום, שעה שעה, באלי”ן, ואיתנו כל אנשי מערכות הבריאות העוסקות במגוון החוליים שעלולים לפגוע בילד בתקופה הקריטית בה הוא מתעצב וגדל במטרה להיות אדם בוגר.

והנה, הגיע האביב. אני מסתכלת על הילדים הנאבקים לחזור לחיים רגילים, ויודעת שעבורם האביב קצר במיוחד. תקופת לבלוב קצרה, שאם לא ננצל אותה להוציא אותם לחירות, הילדים המשתקמים עלולים להישאר בשבי ובעבדות לכל ימי חייהם.

 

אנחנו, ואתנו המומחים מבתי החולים הכלליים וממרפאות הקהילה, כולנו יחד מאוחדים במטרה להביא ילדים המשועבדים לגוף פגוע לכדי חירות. אנחנו עושים זאת בסיוע של רפואה מתקדמת, טכנולוגיה, הבנת תהליכים התפתחותיים ופתולוגיים, ושעות רבות מאד של עבודה הדרגתית, איטית.

 

השנה, מגפת הקורונה מאיימת לקחת מהילדים האלו את הסיכוי שלהם לשיקום מלא.
מאחר ואנו בפסח, מתבקש לדמות את התהליך השיקומי של הילדים לתהליך שעבר על עם ישראל ביציאת מצרים. אמנם הסדר, ליל יציאת מצרים, הוא אירוע מכונן, אך הוא רק התחלתה של העבודה המאומצת של העם כדי להגיע לחירות אמיתית. בני ישראל במצרים היו קהילה של אנשים התלויים בזולת. אנשים מוגבלים גופנית ונפשית שלא היו חופשיים לנהל את חייהם, נתונים לסבל גופני ולעוני רוחני. שיקום בני ישראל לא קרה בבת אחת. בתחילה רכשו יכולת ניידות, כאשר הונהגו ממצריים וחצו את ים סוף. אחר כך במדבר רכשו לראשונה יכולת ביטוי. בתחילה השמיעו קולם בעיקר בתלונות חוזרות אל המטפל השיקומי שלהם, משה, כולל טענות ומענות על אופי הדרך, קשייה והסכנות האורבות בה – בדמיון מטריד לדברים המוטחים לעתים קרובות בנו, הרופאים והאחיות ומטפלי מקצועות הבריאות, מפי משפחות ומטופלים המתוסכלים מהדרך המאתגרת. בהדרגה שיפרו בני ישראל את יכולותיהם, רכשו מיומנויות והתאמנו בעצמאות. רק אחרי דרך ארוכה במדבר היה העם המשוקם מוכן לניהול חיי קהילה ולקבלת אחריות לאומית. ולבסוף, נבצר ממשה ללוות את העם לארץ המובטחת באותה המידה בה אנשי השיקום לא מלווים את המטופלים בעתידם.

 

התהליך השיקומי של עם העבדים העובר מנכות גופנית ורוחנית לחופש הוא איטי ודורש סבלנות אדירה. יש בדרך מדי פעם נסיגות, ולעתים כמעט יאוש של המטפלים. ספק רב אם משה היה עומד במעמסה ובאחריות ללא המערך הרב-צוותי המלווה אותו. אמנם, הוא קיבל את המשימה מכוח עליון, אבל הוא השתמש בסיוע רב-צוותי עליו נסמך – בתקשורת חלופית דרך אחיו אהרון, בטכנולוגיה מסייעת בדמות המטה, ובליווי רוחני ותמיכה של מרים אחותו. משה הוא הראשון המבקש באופן ישיר רפואה “אל נא רפא נא” והוא גם הדמות הראשונה שהשתמשה באופן מתועד ביועץ ארגוני לקידום העבודה הרב-צוותית – בדמותו של יתרו חותנו אשר הנחה אותו כיצד לנהל צוות רחב ולבזר סמכויות.

 

יציאת מצרים אם כן היא יציאתו של עם נכה ומוגבל לתפקוד עצמאי.
והנה אנחנו באביב 2020, על סיפו של חג חירות תש”פ, חג החירות הוירטואלי. סביבנו מתפקע אביב גדוש ירק ופרחים ואנחנו איננו חופשיים לכבוש את שבילי הארץ. במסדרונות בית החולים ילדים המשוועים להתקדם בתהליך השיקומי – ואנחנו נאבקים להעניק טיפול תחת צילה של המגפה המבודדת את כולנו. כמטפלים, ההגבלות המוטלות עלינו קשות מנשוא. כולנו מתמודדים עם החרדה מהנגיף. דואגים להורים שלנו. מתוסכלים מהסגר בבית. מוטרדים בדאגות כלכליות. אך בנוסף, ליבנו נשבר בראותנו את הילדים שהפוטנציאל השיקומי שלהם נשחק בכל יום שהם לא זוכים בו לטיפול מיטבי. המגפה אולי מאיימת בעיקר על חייהם של הזקנים בחברה, אך היא עלולה לגזול מהילדים המטופלים שלנו את עתידם.

 

אנו חוגגים את זכר היציאה מעבדות לחירות ומציינים גם את עשר המכות שניחתו על מצרים. המכה המודרנית של תש”פ לא פוסחת על דלתותינו. לא מפרידה בין גויים ליהודים, בין אזרחים למהגרים. השנה המכה ניחתת על כולם. מתקופה זו כולנו נצטרך להשתקם.

 

ביכולתנו לצמצם את הפגיעה ולקצר את אורך הזמן עד לשיקומנו המלא אם נזכור לתרגל במרץ את היכולות שיש לנו. אנחנו, להבדיל מהילדים המגיעים לשיקום, לא איבדנו אותם. המוגבלות שלנו היא ארעית, תולדה של שינוי סביבתי. התאוששותנו תלויה בשימור היכולת לתקשר אלו עם אלו, לדאוג אחד לשני להסתגל למצבים חדשים ולנסות לראות בהם גם את הצדדים הטובים. בין הילדים המטופלים באלי”ן גם רבים שטרם רכשו את היכולות האלה, ולכן עבורם, התהליך השיקומי יהיה קשה הרבה יותר, וידרוש לא רק חזרה לשגרה אלא קפיצה אדירה של להשלמת הפערים.

 

השנה, איש לא שואל מדוע שואלים “מה השתנה”. הכל השתנה, בפתאומיות. לכשנחזור לימים אחרים, ספק אם נשוב למקום בו היינו בפסח הקודם. השנה הנוכחית תשנה אותנו, בעל כורחנו. אסור לנו לתת לתקופה הזו לקחת מהילדים בהם אנחנו מטפלים את האפשרות שבסדר הבא הם יהיו שותפים מלאים לקריאת ההגדה המשפחתית עם כל הדורות.

 

וכדבר הרב קוק – “יציאת מצרים תישאר לעד האביב של העולם כולו.”
אביב נעים, חג פסח שמח, וחוסן ובריאות לכל

קרא עוד

ask

ALYN

רוצים לעזור לנו? יש לכם שאלה אלינו?

אנחנו מחכים לשמוע מכם!
כתבו לנו
מפלצות